2016 Results

NATIONAL

The national competition took take place on Wednesday 23rd of March. Congratulations to the winners.

NATIONAL ROUND WINNERS

1st Senior: Melbourne Grammar School – Hamish Self, Martin Lee, Tom Ryan, Max Zhang

2nd Senior: Baulkham Hills High School – Al-Aabid Chowdhury, Luke Jarmain, Gamshagi Karunaivel, Henry Wu

3rd Senior: Shore School – Jamie Abel, Anthony Ma, Chuyi Wang, Ben Jefferson

3rd Senior: Trinity Grammar School – Anand Bharadwaj, Jun Kim, Tiger Lin, Hamish Webster

1st Junior: Brisbane State High School – Jisu Choi, Cindy Ding, Chuanshu Jiang, Jenny Wang

STATE ROUND

STATE LEVEL WINNERS

Australian Capital Territory

1st Senior: Canberra Grammar School – James Boric, Michael Nguyen-Kim, Christopher Seidl, Elliott Murphy

2nd Senior: Canberra Girls Grammar School – Adele Burke, Anita Pickard, Kate Pickard, Tara Melhuish

3rd Senior: Radford College – James Lindesay, Nicholas McColl, Callum Mayer, Benjamin Carman

1st Junior: Canberra Grammar School – Jonathan Lee, James Phillips, Sean Taylor, Timothy Muya

New South Wales

1st Senior: Shore School – Jamie Abel, Anthony Ma, Chuyi Wang, Ben Jefferson

2nd Senior: Baulkham Hills High School – Al-Aabid Chowdhury, Luke Jarmain, Gamshagi Karunaivel,  Henry Wu,

3rd Senior: James Ruse Agricultural High School – Ashley Wong, Dennis Zhao, Steven Liu, Bobby Dey

1st Junior: Smith’s Hill High School – Chloe Muir, Brynn Daly, Kerisha Parkes, Lily McMahon

Northern Territory

1st Senior: Palmerston Senior College – Lachlan Langmead, Maria Barrozo, Johannes du Plessis, Matthew Wheelhouse

2nd Senior: Darwin High School – Emily Ordogh, Claire Arthur, Ivo Melas, Edward Alexander

3rd Senior: Palmerston Senior College – Paco Magoulias, Kieran Davis, Tess Fitzgerald, Allison Weber

1st Junior: The Essington School Darwin – Miah Wallace, Aari Oliphant-Hand, Sourab Sebastian, Christopher Silva

Queensland

1st Senior: Brisbane State High School – Hannah Song, Eloise Browne, Elsa Zhu, Matthew Nguyen

2nd Senior: All Saints Anglican School – Bella Zhong, Finn Connolly, Ben Lu, John Song

3rd Senior: Indooroopilly State High School – Francois Pigerre, Ruby Mineur, Agnes Lee, Harine Lee

3rd Senior: Faith Lutheran College Plainland – Elsa Matthias, Cameron Haak, Ryan Barakin, Billie Carkeet

1st Junior: Brisbane State High School – Jisu Choi, Cindy Ding, Chuanshu Jiang, Jenny Wang

South Australia

1st Senior: Glenunga International High School – Nicole Han, Alison Niyonsenga, Christopher Balnaves, Sydney Pope

2nd Senior: Glenunga International High School – Albert-Ngabo Niyonsenga, Louis Parry-Mills, Marcel Chee, Fabian Circelli

3rd Senior: Immanuel College – Ned Weinert, George Michael, Sean Stobie, Jack Wells

1st Junior: Immanuel College – Guillaume Stander, Stephanie Turner, Cody McKenzie, Hannah Day

Victoria

1st Senior: Trinity Grammar School – Anand Bharadwaj, Jun Kim, Tiger Lin, Hamish Webster

2nd Senior: Melbourne Grammar School – Hamish Self, Martin Lee, Tom Ryan, Max Zhang

3rd Senior: Camberwell Grammar School – Cameron James, Vincent Zhu, Mac Hill, Ranul Sereveratne-Epa

1st Junior: Penleigh and Essendon Grammar School – Alecia Gianiotis, Madelaine Taranto, Stella Le, James Macaulay

Western Australia

1st Senior: St Mary’s Anglican Girls’ School – Hannah Mizzi, Marize Smith, Mary Burke, Rachael Griffiths-Szeto

2nd Senior: Presbyterian Ladies’ College – Emily Bradley, Nicola Armstrong, Katherine Curtis, Isobel Cole

Equal 3rd Senior: St Mary’s Anglican Girls’ School – Lucie Cunningham, Diane Keong, Lara Bradbury, Eleanor Finnie
and Penrhos College – Christine Chen, Rose Belford, Catherine Maltman, Emma Lathbury

1st Junior: Christ Church Grammar School – Harry Playford, Josh Hora, Rohan Maloney, Tristan Chandraratna