2015 Results

NATIONAL

1st Senior: All Saints Anglican School (Queensland)
Alastair Butcher, Nitin Niranjan, Amareesh Ravirajah, Matthew Jones
(You can see an interview with the team here)

2nd Senior: Shore School (New South Wales)
Jamie Abel, Anthony Ma, Chuyi Wang, Ben Jefferson

3rd Senior: Brisbane State High School (Queensland)
Eloise Browne, Matthew Nguyen, Hannah Song, Elsa Zhu

1st Junior: Presbyterian Ladies’ College, Armidale (New South Wales)
Ragavi Jeyakumar, Brianna Robertson, Jessica Chambers, Georgina Hebblewhite

 

STATE LEVEL WINNERS

Australian Capital Territory

1st Senior: Radford College – Ali Mount, Callum Mayer, James Lindesay, Nicky McColl

Equal 2nd Senior: Canberra Grammar School – John Shaw, Sam Waddoups, William Reith, Mark Glanville
St Francis Xavier College РFlorey Nathan Potter, Vanessa  Lavis, Emily Charlton

Equal 3rd Senior: Canberra Girls Grammar School – Rosie Selth, Emma Findlay, Cherie Teng
Daramalan College – Cailey Snabel, Melissa Fawke, Elizabeth Cox

1st Junior: Canberra Girls Grammar School – Olivia Lindsey, Anita Pickard, Kate Pickard, Adele Burke

New South Wales

1st Senior: Shore School – Jamie Abel, Anthony Ma, Chuyi Wang, Ben Jefferson

2nd Senior: Baulkham Hills High School – Henry Wu, Al-Aabid Chowdhury, Gamshagi Karunaivel, Luke Jarmain

3rd Senior: Sydney Girls High School – Cecilia Yang, Jessica N, Skye Williams-Kelly, Miran Nakamura

1st Junior: Sydney Girls High School – Sharon Kaur, Dimitra Dervenis, Ema Harada-Krzyzanowska, Nicole Kagan

Northern Territory

1st Senior: Darwin High School – Chetan Ganesh, Tarun Ponneri, Tina Cheng, Yada Katonchaleekul

2nd Senior: Palmerston Senior College – Johannes du Plessis, Lachlan Langmead, Haylee Wright, Matthew Ewin

3rd Senior: Darwin High School – Amel Safi, Clara Egglestone, Darian Rizqullah, Mantashaa Allama

1st Junior: Darwin High School – Juliette Parsons, Eliza Pridham, Hannah French, Gabrielle Schiller

Queensland

1st Senior: All Saints Anglican School – Alastair Butcher, Matthew Jones, Nitin Niranjan, Amareesh Ravirajah

2nd Senior: Anglican Church Grammar School – Alex Sargent, Ivan Zelich, Eugene Dragut, Jakob Ivanhoe

3rd Senior: Brisbane State High School – Eloise Browne, Matthew Nguyen, Hannah Song, Elsa Zhu

1st Junior: Mansfield State High School – Amira Zainudin, Minna Vuorinen, Brandon Yap, Horea Pocol

South Australia

1st Senior: Glenunga International High School – Vincent Guerin, Louis Parry-Mills, Sam Bird, Amy Watson

2nd Senior: Glenunga International High School – Albert Niyonsenga, Aline Niyonsenga, Luke Smith, Alisa Asmalovksaya

3rd Senior: Glenunga International High School – Pavani Bandara, Nelly Sagirov, Stuart Nicholls, Sharmaine Somido

1st Junior: Glenunga International High School – Nicole Han, Alison Niyonsenga, Josephine Smernik, Jahnavi Ponnen

Victoria

 

Western Australia

1st Senior: Perth Modern School – Cara Holland, Aleksandra Markovic, Radheya Jegatheva, Tony Gao,

2nd Senior: Perth Modern School – Megan Barbetti, Audrey Lee, Yasomatinandana Fisher, Jamin Wu

3rd Senior: Lake Joondalup Baptist College – Jessica Selwood, Marizanne Wessels, Kilian Giczey, Annelise Jansen

1st Junior: Cathedral Grammar School, Bunbury – Joshua Hislop, Amber Anderson, Jaxton Kidd, Kate Mellett